• Kara Cuma'dan Cihad Devşirmek
 • Osman Selvi
 • 2.12.2017
 • Akıllı telefonlar ve neredeyse onun ayrılmaz parçası durumundaki whatsapp çıkmadan önce de insanlar cuma günü rastlaştıklarında birbirlerine hayırlı cumalar dilerlerdi. Lakin benim ilk gençlik çağlarımda hayırlı cuma dilekleri yoktu diye biliyorum. En azından bizim oralarda. Merzifon İmam-Hatip Lisesinin ortaokul ve lise birini seksen öncesinde okumuştum. MTTB'ye giderdik. 79 yılında kapatılınca oraya da gidemez olduk. Genciz, heyecanlıyız, politik olarak uyanık sayıyoruz kendimizi. Camiye, cemaate devam eder, namazdan sonra da Allah kabul etsin faslından sonra musafaha yapardık. Biz birbirimizi çok severdik dostlar.
  Cuma namazları ayrı bir heyecan duyduğumuz namazlardı onu söyleyim. Mesleki takbikat kolu öğrencileri olarak ergenlik sivilceleri yeni yeni patlamışken kıyıda köşedeki küçük mescitlere gider, hutbe irad ederdik. Küçükler müezzinlik tecrübesini yine bu camilerde edinirlerdi. Yedinci sınıftaki abilerimiz artık cuma cemaatinin az buçuk palazlandığı merkeze yakın camilerde de hutbe verirlerdi. Elbette hocalarımızın sıkı denetiminde yapardık bu etkinliği. Şimdi kocadığımdan mıdır nedir, o günlerde hayırlı cumalar dediğimizi ben mi hatırlamıyorum, yoksa böyle bir kutlama yapar mıydık tam bilemiyorum.
  Lakin hayırlı cumalar çılgınlığı aldı başını gitti. Benim gibi ancak 8 GB hafızalı telefona alabilen ezikler için hayırlı cumalar bugün tam bir kaosa dönüşmüş durumda. Whatsapp'a gelen metin formatındaki hayırlı cumalar etkinliğine haydi bir nebze müsaade edelim diyelim. Lakin resim formatındaki güllü, laleli, camili hayırlı cumalar mesajlarını silmeye bile yetişemiyorum artık. Bir de whatsapp gruplarındaki çılgınlık da cabası. Yakında telefonum ortadan ikiye çatlayıp yetişemiyorum diyecek. Zaten güncellemeleri kuramıyorum, biraz yer aç diye mesaj alıyorum. Telefona cevabım “olsa dükkan senin” oluyor. Bu günlerde rom çipini değiştirsek acaba olur mu ki diye de düşündüm. Lakin benim telefona olmuyormuş. Sahabe efendilerimizden bile daha çok müslüman olan bu arkadaşları tebrik etmek istiyorum. Bu arkadaşlar yüzünden yeni bir masraf yapacağız gibi. Bir de hayırlı cumalar ve kandiller mesajı göndermeyin deyince acaip bozuluyorlar. Neredeyse bizim müslümanlığımızdan şüphe edecekler. Arkadaşlar mevzu müslümanlık mevzusu değil. Sonra çokça hayırlı cumalar mesajı yazmanın bunu whatsapp gruplarında paylaşmanın ne kara kitapta, ne de dinde bir yeri var. Yani böyle bir şey yazınca sevap işlediğinizi zannediyorsanız, kitabı iyi okuyun derim.
  Yine tam da kasım ayının sonunda kara cuma indirim kampanyası ortaya çıkınca bizim mücahit arkadaşlar sahneye çıkarak esnafı taciz ettiler. Yok efendim bizim değerlerimize küfredemezsiniz, burası islam memleketi, bizim hayırlı cumamıza siz kara cuma diyorsunuz diyerek yalın kılıç esnafa cihad tertip ettiler. Hayır Google'ı açıp kara cuma nedir deseler öğreneceklerdi de ona bile zahmet etmeyi akıllarına getirmediler. Nasıl olsa cuma bizimdi, hayırlıydı ve ona kimse kara diyemezdi.
  Zaten keçi alıp besleme zamanım gelmiş benim. Kimseye söz anlatamıyorum. Kimsenin de zaten benden söz dinlemek gibi bir niyeti yok. Kimsenin aslında dinlemek gibi bir niyeti yok. Hele de memleketin en akıllısı olmalarını ümid ettiğimiz adamların bu cihada(!) techizat hazırlamalarını anlamak da benim anlayış kaabiliyetimin epey uzağında duruyor. Artık iyice yetersiz olduğumu düşünmeye başladım. Selam versem, almayacak bir sürü insan tanıyorum.
Toplam Tıklama: 1647470   Aktif Ziyaretçi Sayısı: 39
Bu web sitesi en iyi internet explorer 6.0 ve üstü tarayıcılarda ve 1024*728 ekran çözünürlüğünde görüntülenir.